Jdi na obsah Jdi na menu
 


Máte hodně účtů, kde používáte hesla? Zkuste KeePass

27. 1. 2011

Máte na všechno jenom jedno heslo? To je určitě špatně. Je to nebezpečné. Používáte jednoduchá hesla? To je také špatné. I v případě, že jste jen sváteční uživatelé internetu, a používáte hlavně e-mail na seznamu, nevyhnete se občas registraci na jiné weby.

Když si založíte první e-mailovou schránku, vymyslíte si obvykle nějaké jednoduché heslo. Třeba Honza (váš syn, vnouček, partner…). Cože? E-mail trvá na tom, aby byly v hesle číslice? No dobře, tak Honza123.

Zřizujete si účet na facebooku, ach jo, zase heslo… Kdo si to má pamatovat? No dobrá Honza123. Kupujete něco v internetovém obchodě… Honza123. Máte elektronické bankovnictví, tam vám heslo pošlou, ale pokud vám ho dovolí změnit… … Honza123!

Ukládáte hesla do Firefoxu, Windows Mailu, do Total Commanderu… Tak za prvé: Jak ta hesla ochráníte před jinými uživateli svého počítače? Za druhé: Jak se přihlásíte z jiného počítače? A za třetí: Kde svá hesla vyšťáráte, když se vám porouchá počítač? A umožňuje program, do kterého hesla ukládáte, svou databázi aspoň zašifrovat hlavním heslem? Tyto možnosti volte, pokud nikdo jiný nevyužívá váš počítač, ale je lepší je nedávat.

KeePass nebo KeePassX - vyzkoušejte klíčenku!

Klíčenka, neboli správce hesel, je malý šikovný program, který chrání všechna hesla (a případně i další údaje, které si do ní zadáte) jedním heslem nebo souborem. Výhodou je, že si pak musíte pamatovat pouze jedno heslo, které může být (a mělo by být) dostatečně složité.

Podmínkou dobré funkce je, že si do ní budete nová hesla poctivě doplňovat. Klíčenka, ve které hesla nemáte, vám v přihlášení na nějaký web, na kterém jste si před časem založili účet, nebude nic platná.

Když budete chvíli pátrat, najdete na internetu klíčenek několik. Zjistíte, že vypadají dost podobně. V tomto článku se zmíníme o dvou poměrně hodně známých programech - KeePass a KeePassX. Oba jsou zdarma, existují v portable verzích, nemusí se instalovat, stačí kamkoliv rozbalit (třeba na flash disk) a spustit.

Pokud neradi angličtinu, bude pro vás vhodnější Keepass, k němuž se dá doplnit čeština. Keepass se dá stáhnout ve dvou verzích - verze 2.x vyžaduje v počítači .NET Framework minimálně verze 2 (ale ten byste v počítači s Windows měli mít), případně Mono 2.6 nebo vyšší (na Linuxu či MacOS X). Navíc formát databáze hesel v KeePassu verze 2.x (*.kdbx) není kompatibilní s KeePassem verze 1.x (*.kdb), s nímž umí pracovat i KeePassX a některé další programy pro správu hesel. KeePass si můžete stáhnout ZDE (pro flash disk (portable)).

Nastavení databáze

Klikneme na "Soubor" -> "Nový" a nastavíme si heslo do databáze.

http://nd04.jxs.cz/336/621/caf72dcadc_73047449_o2.png

Datábázi uložíme. Klikneme na otevřít a databázi otevřeme a zadáme heslo, které jsme si zadali při vyplňování.

Pokud jsme přihlášení, klikneme na "Upravit" -> Klikne na "Přidat záznam" a opět vyplňujeme.

http://nd04.jxs.cz/618/930/0b961bc5e4_73047636_o2.png

Takže si to teď rozebereme.

"Název" - pouze orietační, abysme věděli, kam co patří.

"Uživ.jméno" - napíšeme si uživatelské jméno (např. na mail)

"Heslo" - napíšeme vaše heslo. Pokud klikneme na "***", vedle políčka pro heslo, heslo se vám zobrazí.

No a můžeme uložit. Ostatní políčka nejsou důležitá. No a teď můžeme kliknout  na "OK"

Zde je výsledek:

http://nd04.jxs.cz/206/317/86c8effcf3_73054596_o2.png

Toť vše. Pokud byste měli nějaké dotazy, pište do komentáře.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář