Jdi na obsah Jdi na menu
 


Viry, červi a hrozby

6. 12. 2010

Souhrn Viry a jiné tradiční hrozby zůstávají vážným problémem pro domácí uživatele počítačů.

Tradiční hrozby nezmizely, jejich počet narůstá

Nejnovější zpráva Internet Security Threat Report společnosti Symantec vyzdvihuje několik nových trendů, kterým musí čelit uživatelé v domácnostech a domácích kancelářích. Patří k nim nárůst počtu hrozeb vůči důvěrným informacím, zneužívání nových zranitelných míst ve webových prohlížečích a předpovídané budoucí útoky - obzvláště útoky související s blogy a weby pro vytváření sítí společenských kontaktů. Vážným problémem pro domácí uživatele však zůstávají také tradiční hrozby.
 

 

Viry, červi a trojské koně.

Protože diskusím o zabezpečení Internetu vévodí novější hrozby jako phishing a krádeže identity, snadno se zapomíná na význam antivirové ochrany. Ale viry, červi a trojské koně ještě nezmizely ze scény. Ve skutečnosti se jejich nebezpečnost zvyšuje. Podle nové zprávy Internet Security Threat Report společnosti Symantec jsou autoři virů motivováni více ziskem než touhou po slávě a "zaměřují se na podvody, krádeže a jiné kriminální aktivity".

Co je možno proti tomu dělat:

 • Nainstalujte dobré antivirové řešení
 • Používejte osobní bránu firewall s funkcemi detekce narušení
 • Udržujte zabezpečovací programy, operační systém a prohlížeče v aktuálním stavu
 • Inovujte na nejnovější bezpečnostní software, jakmile je k dispozici

 

 

E-mail, rychlé zprávy a sdílení souborů

Škody ve skutečnosti způsobují viry, ale k šíření těchto hrozeb z počítače na počítač se tradičně používají e-maily, rychlé zprávy a programy pro sdílení souborů. Tento trend se nemění. Autoři virů stále používají nejoblíbenějších komunikačních nástrojů k šíření nebezpečného softwaru v Internetu, počínaje viry ukrytými v přílohách rychlých zpráv a konče červy přenášenými e-mailem.

Nejběžnějším prostředkem šíření jsou e-mailové programy, které přenášejí přibližně 75 % z 50 nejčastějších hrozeb virového typu. Pokud jde o programy pro zasílání rychlých zpráv, nejvíce virů šíří aplikace AOL® Instant Messenger, Yahoo! Instant Messenger a MSN Messenger. Oblíbeným prostředkem k šíření nebezpečného kódu se staly také populární výměnné sítě jako Kazaa a Gnutella, které šíří téměř jednu čtvrtinu z 50 nejběžnějších hrozeb.

Co je možno proti tomu dělat:

 • Nainstalujte antivirový program, který automaticky prověřuje přílohy e-mailů a rychlých zpráv
 • Udržujte bránu firewall aktuální
 • Používejte dobrý filtr pro nevyžádanou poštu - může to být samostatný program nebo nástroj, který nabízí poskytovatel služeb Internetu
 • Než si zobrazíte, stáhnete nebo otevřete přílohu e-mailu nebo rychlé zprávy, ujistěte se, že znáte odesílatele, a víte, proč vám přílohu posílá. Máte-li pochybnosti, přílohu neotevírejte.
 • Neklepejte na odkazy v e-mailech a rychlých zprávách zasílaných od lidí, které neznáte
 • Každý soubor stažený ze sítě sdílených souborů prověřte antivirovým programem

 

 

Zabezpečení domácí sítě

Podobně jako antivirová ochrana jsou opatření pro zabezpečení sítě často zaváděna až v důsledku problémů způsobených novými hrozbami z Internetu. Ale přehlížení zabezpečení sítě je chybou, zvláště v případě domácích bezdrátových sítí. Podle nejnovější zprávy Internet Security Threat Report společnosti Symantec se v první polovině roku 2006 zvýšil počet útoků na bezdrátové sítě přibližně o 30 %.

Nechráněné bezdrátové sítě jsou snadným cílem sousedů, kteří chtějí zdarma používat vaše připojení k Internetu, nemluvě o počítačových zlodějích, kteří mohou vaši síť použít jako "zástěrku" pro páchání dalších zločinů.

Co je možno proti tomu dělat:

 • V každém domácím počítači nainstalujte osobní bránu firewall
 • Bránu firewall používejte také na bráně domácí sítě
 • Změňte výchozí název domácí sítě
 • Používejte nejsilnější dostupné šifrování
 • Omezte dosah bezdrátového směrovače na nejmenší dostačující vzdálenost
 • Pomoci seznamů adres omezte přístup do sítě pouze na oprávněné počítače

 

Závěr

Tradiční hrozby jako viry a hackeři napadají domácí počítače a bezdrátové sítě stále nebezpečnějšími způsoby. A proto, i když se zaměříte na nové hrozby, nezapomínejte na základy - dobrou bránu firewall, účinný antivirový software a opatrnost při stahování.

 

via symatec.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář