Jdi na obsah Jdi na menu
 


Silueta otáčející se dívky je podvod na důvěřivé

26. 12. 2010

Nejspíš jste se taky nechali nachytat - otáčející se silueta dívky v inzerátu, poutavý text o tom, že podle toho jak se otáčí (vlevo nebo vpravo) poznáte, jakou mozkovou hemisféru máte dominantní.

http://kucera.petrik.sweb.cz/woman_spin.gif

Tak toto je snad známí obrázek ukazující se dívku otáčet. "Iluze se siluetou" je velmi oblíbená. A zabírá zejména při použití v reklamě, důvěřiví si opravdu kliknou. A paradoxem je, že ji opravdu můžete vidět otáčet se ve směru pohybu hodinových ručiček, stejně jako proti směru. O vašem mozku to nicméně neříká vůbec nic. Nebo možná říká., prostě jste jenom naletěli na chytrý marketingový trik.

Autorem otáčející se dívky je Nobuyuki Kayahara (odkaz na Flash podobu). Vytvořil ji v roce 2003 a od té doby ji vykrádají tisíce a tisíce lidí i frem. Marketingově to funguje, ale o vašem mozku a dominantních hemisférách to neříká nic. A jestli tomu nevěříte, zkuste vědu. PDF dokument The viewing-from-above bias and the silhouette illusion to vysvětluje víc než dostatečně.

Důkaz:

Podobných věcí je hodně. Napříkad Neckerova kostka (Necker cube). Neckerova kostka je optický klam. Povprvé ji v roce 1832 publikoval švýcarský přírodovědec Louis Albert Necker.

A jak ji budete vnímat kupodivu záleží spíš na tom, v jaké kultuře jste vyrostli. A jakým způsobem ji uvidíte skutečně závisí na tom, jestli se budete dívat zvrchu či zespodu.

 

inspired by pooh.cz

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář