Jdi na obsah Jdi na menu
 


Formáty videí

27. 8. 2010

Nejčastější formáty videa

AVI - (org.název:Audio Video Interleave) je multimediální kontajner, uvedený firmou Microsoft v listopadu roku 1992 jako součást multimediální technologie Video for Windows. Soubory typu AVI mohou obsahovat zvukovou i video stopu, což umožňuje synchronní přehrávání videa a zvuku.


Ostatní formáty videa

WMV - (org.název: Windows Media Video)je kompresovaný souborový videoformát pro několik proprietárních kodeků vyvinutých společností Microsoft. Původní kodek známý jako WMV byl navržen pro internetové streamingové aplikace jako konkurence pro již zavedený RealVideo. Ostatní kodeky jako např. WMV Screen a WMV Image, se staraly o specializovaný obsah. Během standardizace ze SMPTE si WMV vzalo za své i formáty jako HD DVD a Blu-ray disk.


MP4 - je multimediální kontajner definovaný standardem ISO/IEC 14496-14:2003. Je také známý pod názvem MPEG-4 Part 14, je tedy součástí MPEG-4 standardu. Jako jeho základ posloužil kontejner QuikTime od společnosti Apple. Je to moderní a otevřená alternativa k zastaralému AVI kontejneru. Oproti AVI může MP4 obsahovat menu, více titulků i zvukových stop a dokonce i 3D objekty. Umožňuje také bezproblémové streamování videa.


3gp - je formát multimediálního kontejneru, ve kterém je možno ukládat videosoubory nebo audiosoubory. Byl definován organizací 3GPP pro 3G UMTS multimediální služby. Využívá se převážně pro mobilní telefony.


MPG - (org.název: MPEG) Název MPEG zkracuje anglická slova Motion Picture Experts Group (vyslovuje se [empeg]), v překladu Skupina expertů pro pohyblivý obraz, což je název pracovní skupiny vyvíjející standardy používané na kódování audiovizuálních informací (např. film, obraz, hudba) pomocí digitálního kompresního algoritmu.


AMV - AMV formát je proprietární formát videa, který používají některé MP4 přehrávače čínské výroby. Není to ale varianta formátu MPEG-4, a také nedosahuje tak dobrých výsledků při komprimaci videa, jako jiné moderní kodeky. Ve srovnání s nimi však má nižší výpočetní nároky, čímž šetří baterie přehrávače


FLV -  (org.název: Flash Video) přípona .flv, určen pro Adobe Flash Player, formát sice otevřený, ale používá patentované formáty videa a audia


VOB - Založen na MPEG-PS, používán na DVD video.


Informace o jednotlivých formátech jsem čerpal z wikipedie.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář