Jdi na obsah Jdi na menu
 


7 tipů pro ochranu před viry na ICQ

17. 12. 2010

Asi každý z nás se už setkal s falešnými zprávami od lidí, které máte v tzv. "contact listu" u svého ICQ nebo jiného účtu. Tento typ viru k vám posílá přes jejich ICQ zprávy typu klikni na tento odkaz či klasickou řetězovou zprávu - "Pošli tuto zprávu 20 lidem ze svého contact listu a získáš premium verzi ICQ." Samozřejmě po kliknutí na odkaz či rozeslání zprávy nezískáte nic, jen kyberzločinci se baví na váš účet.

Odkazováno může být například na JPG obrázky, EXE soubory, ZIP soubory nebo samotné HTML stránky. Ve skutečnosti jsou všechno spustitelné EXE soubory, které se pak uloží na vašem harddisku a rozesílají pak vir všem přátelům, které máte v kontaktech.

Typy na ochranu před viry

1. Otvíraní obrázků, stahování souborů a klikání na odkazy od neznámých kontaktů by mělo být úplným tabu. Neotvírejte ani podezřelé soubory či linky, které pocházejí od někoho, koho znáte. Vždy se pokuste ověřit původ přílohy.

2. Neodpovídejte na zprávy, které pocházejí od lidí, které neznáte a na neočekávané zprávy. Pokud si vás chce někdo neznámý přidat do kontaktů, jeho nabídku odmítněte, jestliže si nebudete jistý, kdo se za kontaktem skrývá.

3. Nevyžádané zprávy blokujte - nedostávat spam či zprávy od neznámých osob není až tak složité, jak si myslíte. Většina IM programů umožňuje vytvořit vlastní seznam kontaktů.

4. Nezveřejňujte citlivé informace a osobní data v rámci IM komunikace, obzvlášť čísla kreditních karet, informace o bankovním účtu, hesla a důležité osobní identifikační údaje, jako telefonní číslo či adresu. Též byste na internetu neměli zveřejňovat jméno svého IM účtu či e-mailový kontakt, pokud to není nezbytně nutné.

5. IM účet, stejně jako každý jiný online účet by měl mít silné heslo. Na každý účet použijte jiné heslo, nikdy hesla nerecyklujte. Pokud se přihlašujete na veřejném či sdíleném počítači, nikdy nezaškrtávejte možnost automatického přihlašování.

6. Nesetkávejte se s neznámými lidmi, které jste poznali pouze přes IM konverzaci. Pokud se přece s danou osobou rozhodnete setkat, pojistěte se - například vezměte někoho známého s sebou.

7. Vypněte si web kameru, pokud ji nepoužíváte. Existuje malware, který kyberteroristům a neznámým osobám umožňuje pozorovat vás, i když o tom nevíte. Pokud máte integrovanou kameru, zkontrolujte, zda nesvítí světýlko, přestože má být vypnuté.

zdroj: Dvojklik.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář